Merkezi Uydu Sistemleri

Merkezi Uydu Sistemleri

 Televizyon tesisat sektöründe; Televizyon kanal sayısının çok fazla olması gereken binalarda; SMATV sistemi olarak Multiswitch adını verdiğimiz Merkezi Uydu Santralı kullanılır.
Böylelikle her televizyon alıcısının bulunduğu noktalara; Digiturk uydu alıcısı, D Smart uydu alıcısı, normal uydu alıcı ( receiver ) ve bunun gibi bir veya birkaç aded uydu alıcı bağlanarak uydu televizyon yayınları çok fazla sayıda olacak şekilde izlenebilir.

Bu şekilde yapılmış smatv tesisatlarına Multiswich Merkezi Uydu Sitemi Tesisatı denir.

Multiswich 1 uydu girişli – 2 Uydu Girişli .. 3 .. 4 Uydu anten girişli olabilirler.
Böylelikle çok uydu antenden alınan yüzlerce yerli ve yabancı uydu tv kanalları, radyo kanalları izlenebilir, dinlenebilir.

Merkezi uydu sisteminde Multiswich kullanımı:

Multiswichli sistemde; bina içinde kaç televizyon alıcı cihazı bağlanacaksa ? O sayıda Multiswich çıkış (out) kapasitesi seçilmelidir. Örneğin bir dairede 3 televizyon cihazından uydular izlenecekse ? Daire sayısı x 3 = .. kadar çıkışı olan Multiswich cihazı seçilmelidir.

Kat sayısı yüksek olan binalarda; kaskad bağlanabilen ( ard arda giriş çıkış yapılabilen ) Multiswitch kullanılmalıdır. Böylelikle uydu antenlerden gelen kablolar .. katlara konulan çok sayıdaki Multiswic cihazına girip çıkarak, bir sonraki Multiswiche de ulaşabilir.

Özellikle kat sayısı fazla olan rezidans, hotel, toplu konut gibi yerlerde; bu swichler katlardaki televizyon sayısına göre ard arda bağlanarak, daha az kablo kullanımlı merkezi uydu anten tesisatı yapılmış olur.

Multiswichli merkezi uydu yayın sisteminin normal headend li smatv teknolojisine göre en büyük avantajı; çok daha fazla uydu kanalı izlenebilmesine olanak sağlaması ve kullanıcıların şifreli platformların yayınlarını izleyebilmeleri için tercihlerini kendilerinin yapabilmelerine olanak sağlamasıdır.

Buna karşılık; normal headend teknolojili smatv tesisatına göre en büyük farkı .. her alıcı noktasında receiver – uydu alıcı – cihazı kullanılması gerekmesidir. Emlak Konut – TOKİ gibi merkezi uydu sistem tesisatı uygulanan konutlarda; hem smatv headend sistemi, hemde multiswitch dağıtım teknolojisi kullanılmaktadır.

Bu tür hem analog – hem digital headend, hem de multiswichli merkezi uydu yayın tesisatı teknolojisine de; geniş bantlı ( televizyon bandı + uydu bandı ) smatv teknolojisi denmektedir.

Merkezi uydu sistemi nasıl kurulur

İki adet uydu antenini, binanın çatısına kurup sistem merkezini de binanın asansör dairesi gibi korunaklı bir alanına monte edilir. Digitürk platformu da isteniyorsa 3. bir uydu anteni kurulur ve sistem dağıtım ekipmanları buna göre kullanılır.

Merkezi uydu sistemi nasıl yapılır; Binaların çatılarında yapılan işlemler Merkezi Uydu Sistemi’ nde dairelere kablo çekimi, binaların mimari ve altyapı farklılıklarından dolayı değişiklikler gösterir.

Genelde kablo döşenmesi için şaft boşlukları, bina havalandırmaları, dış cepheler, merdiven boşlukları kablo yolu olarak kullanılır.

Fakat buralarda yapılan işlemlere ek ortak mahallere kablo kanalı monte etmek gerekmektedir. Bu gibi durumlarda daire başı maliyet biraz yükselmektedir.

İkinci bir uydu alıcısı eklediğinizde bunun için dairenize merkezi uydu sistemi merkezinden ayrı bir kablo çekmek gerekmektedir.

Merkezi uydu sistemi Faydaları

  1. Site, Bina, Kampüs gibi alanlarda çatıdaki ve duvarlardaki görüntü kirliliğini ortadan kaldırır.
  2. Kablo kirliliğini ortadan kaldırır.
  3. Bakım onarım masrafları  kullanıcılar arasında bölünür.
  4. Kurulum maliyetleri düşer.

Merkezi uydu sistemine kamera nasıl bağlanır?

İki Ayrı Binanın yani iki ayrı merkezi uydu sistemi santralinin 1 kamera görüntüsünü dağıtmak anlamındadır
Güvenlik kameralarının montajından sonra; DVR cihazımızın arka kısmında bulunan Video Out yani TV ye görüntü çıkışı kısmından Full Band modulatorumuzu VİDEO giriş kısmına bağlarız. Böylece güvenlik kameralarımızın DVR cihazımızın bağlantılarını yapmış oluruz. Ardından toplukonutlarda, apartmanlarda veya işyerlerinde bulunan Multiswitch Merkezi santralimizin Terrestrail (Karasal Anten) kısmından girişimizi alıp Full Band modulatorumuzu RFOUT çıkışına bağlıyoruz. Ve işlem burada bitiyor.

Sırada modulatorumuzun frekans ayar tablosundan frekans ayarlarını yapıyoruz. Daha sonra tv den uydu alıcımızın kumandası ile uydu modundan tv moduna geçirerek tv kumandası ile kanal aramasını başlatıyoruz. Sonuç olarak güvenlik kamerasının apartman yada iş yerinde tv’ den izlemeye başlıyorsunuz.İki ayrı binanın iki ayrı merkezi uydu sistemi santralinin 1 kamera görüntüsünü dağıtmak Video distribitör ile kameradan gelen kamera görüntüsünü iki parçaya böleceksiniz ( Modulatorlere girmeden önce ) , diğer merkezi uydu santrale modulator bağlayıp yukarıdaki işlemi t uygulayacaksınız.

WhatsApp chat